19 povești, 19 autori: „Legende ascunse în valuri” – Antologie de texte literare

07 Oct

Fiecare carte are povestea ei. Volumul „Legende ascunse în valuri” – Antologie de texte literare cuprinde mai multe povești și povestiri scrise de 19 copii și tineri, care au în comun o casă aflată pe malul Dunării. Poate e locuința unde au copilărit și au auzit povești de la bunici. Poate e casa unde au crescut și au citit legende despre Bălțile Brăilei. Poate este locul în care s-au întâlnit. „Casa cărților”, Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila le-a oferit acestora, unii dintre ei aflați la prima experiență de acest fel, posibilitatea liberei exprimări, prin intermediul creațiilor lor. A venit timpul să vă spunem titlurile celor 19 povești, dar și numele autorilor.

„Confesiunile unei învingătoare” – Cristina Anamaria Ursaru, Liceul de Arte „Hariclea Darclée”; „Podul timpului nu este atât de lung” – Sofia Maria Lee Smith, Școala Gimnazială „Al. I. Cuza”; „Aripile Dunării” – Oana Stephanie Roșu, Colegiul Național „Nicolae Bălcescu”; „O viziune spulberată” – Marius Adrian Vîlcea, Liceul Teoretic „Nicolae Iorga”; „O călătorie înspre Muntele de Sare” – Sara Maria Drăgan, Școala Gimnazială „Fănuș Neagu”; „Viața înainte de noi” – Ramona Elena Dan, Liceul de Arte „Hariclea Darclée”; „Secretul” – Denisa Ioana Turcu, Școala Gimnazială „Fănuș Neagu”; „Insula magică” – Alecsandra Pîrvu, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”; „Soleil și Voica” – Maria Sîmpetru, Școala Gimnazială „Ion Băncilă”; „Dragoste vs. Realitate” – Mari Loice Surdeanu, Liceul de Arte „Hariclea Darclée”; „Jurnalul secret” – Mihaela Dobrilă, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”; „Brăila, un oraș încărcat de mistere” – Iulia Cristina Ivașcu, Școala Gimnazială „Ion Creangă”; „Moștenirea” – Lucia Maria Drăgan, Școala Gimnazială „Fănuș Neagu”; „Dreptate dublă” – Daria Mihaela Stanciu, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”; „Misterul” – Andreea Denisa Toma, Școala Gimnazială „Fănuș Neagu”; „Povestea unei mărturisiri” – Cristiana Negrescu, Școala Gimnazială „Ion Creangă”; „Casa cu stafii” – Mara Zurbagiu, Colegiul Național „Gh. M. Murgoci”; „Ziduri și pași” – Flavia Nicoleta Tarța, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”; „Un vis împlinit” – Ștefania Bădilă, Școala Gimnazială „Nedelcu Chercea”.

Textele cuprinse în cadrul acestui volum sunt doar o fracțiune din creațiile realizate în cadrul acestei activități, motiv pentru care nu putem să nu ne bucurăm pentru că am descoperit copii creativi și sperăm noi, ca cel puțin o parte dintre aceștia, să își pună amprenta în timp, în domeniul literar. Trebuie să vă mai spunem că o parte din creațiile participanților sunt însoțite de desene realizate chiar de ei!

Prin această nouă apariție se confirmă existența unei surse importante de creatori de conținut de calitate, la nivel local, pe o grupă de vârstă pe care nimeni nu s-a încumetat, până acum, să conceapă un astfel de proiect.

Mulțumim dragii noștri pentru implicare, pentru lecția de curaj și pentru încrederea acordată nouă, coordonatorilor activității!

Volumul se poate împrumuta atât de la Ludotecă, cât și de la Împrumut Adulți, fiind o premieră în spațiul cultural brăilean, rolul acestuia fiind acela de a promova identitatea și potențialul zonei noastre, prin reinterpretarea și transpunerea, într-o manieră modernă, a subiectelor care au la bază Dunărea și tradițiile locale.

Vă reamintim că lansarea oficială a volumului a avut loc pe 1 august 2019, în cadrul unei plimbări cu vaporul „Ovidiu” pe Dunăre, la finalul Clubului de vacanță desfășurat în cadrul bibliotecii brăilene.

Antologia „Legende ascunse în valuri”, publicată sub egida editurii „Proilavia” a bibliotecii, a fost realizată în cadrul proiectului „Școala de vară dunăreană – activități non-formale despre zona pescărească a Brăilei”. Inițiativa arată, încă o dată, preocuparea permanentă a bibliotecii de realizare a unor activități, menite să sprijine lectura și producția constantă de literatură locală.

Coordonatorii activității au fost Teodora Soare și Roxana Neagu.