265 de ani de la naşterea lui Mozart

27 Jan

Lumea muzicii sărbătorește astăzi 265 de ani de la nașterea compozitorului austriac Wolfgang Amadeus Mozart (27 ian. 1756 – 5 dec. 1791). Este unul dintre cei mai apreciaţi compozitori clasici la nivel mondial, iar opera sa cu peste 600 de lucrări, acoperă o varietate mare de genuri muzicale. Mozart a fost autorul a 41 de simfonii, printre care sunt de menționat Simfonia nr. 35 Haffner, nr. 36 Linz, nr. 40 și nr. 41 Jupiter, 27 concerte pentru pian și orchestră, 7 concerte pentru vioară și orchestră, concerte pentru clarinet, pentru harpă și flaut, pentru corn și orchestră, 2 simfonii concertante, divertismente, serenade.

A impresionat prin genialitatea compoziţiei, lăsând arta sa moştenire culturii universale.

Documentele expuse se găsesc la Secția Mediatecă și pot fi împrumutate pe baza permisului de bibliotecă.

Expoziția este realizată de Irina Ene, bibliotecar.