50 de locuri de istorie bulgărească din afara Bulgariei

12 Oct

Vă invităm la Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila sâmbătă, 13 octombrie, ora 11.30, la lansarea cărții „50 de locuri de istorie bulgărească din afara Bulgariei”, autor Svetoslav Marcov.

Volumul este scris în limba bulgară și prezintă o serie de monumente, muzee, plăci comemorative și alte ”sfinte” locuri legate de Bulgaria și de bulgari. Monumentele amintite se află acum în afara granițelor bulgărești, prilej cu care este menționată și România cu şase obiective: mormântul lui Evlogi şi Hristo Gheorghievi din Bucureşti, placa comemorativă dedicată înfiinţării Academiei Bulgare de Ştiinţe din Brăila în 1869, precum și placa comemorativă dedicată lui Hristo Botev, biserica bulgărească din Constanţa , placa comemorativă dedicată lui Vasil Levski din comuna actuală Mihăil Kogâlniceanu – Tulcea, și muzeul minorităţii bulgare din Dudeştii Vechi, Banat.

Moderează: Maria Gancev – președinte Comunitatea Bulgarilor din Brăila.

Evenimentul va avea loc la Secția Mediatecă, la sediul Bibliotecii din Piața Poligon, nr.4.

Laura Caplea