95 ani de la nașterea scriitorului Eugen Barbu

20 Feb

În perioada 20 februarie -12 martie 2019 Secția Împrumut pentru Adulți a Bibliotecii Județene “Panait Istrati” Brăila găzduiește expoziția documentară “Principele”, expoziție dedicată împlinirii a 95 ani de la nașterea scriitorului Eugen Barbu.

Eugen Barbu (n. 20 februarie 1924, București – d. 7 septembrie 1993, București) a fost un membru corespondent al Academiei Române, director de reviste, jurnalist, pamfletar, polemist, publicist, romancier, scenarist și om politic român, laureat al premiului Herder.

Debutează sub pseudonimul Eugen Rabe și Eugen Baraba în Epigrama, Păcală, Veselia (1943-1945), scrie, apoi, la Fapta (din 1946). În 1955 apare în Viața Românească nuvela Munca de jos, inspirată din viața tipografilor, transformată, în același an, sub numele de Gloaba, în debutul editorial al lui Eugen Barbu.

După debutul editorial, cu Gloaba, și după scrierile cu subiect fotbalistic (Balonul e rotund, 1956; Unsprezece, 1956), apare romanul Groapa (1957), unul din vârfurile literaturii române contemporane, refăcut mereu până la edițiile definitive din 1963 și 1982. Romanului îi succed câteva volume de nuvele (Oaie și ai săi, 1958; Patru condamnați la moarte, 1959; Prânzul de Duminică, 1962; Martiriul Sfântului Sebastian, 1969; Miresele, 1975) și diverse volume de reportaje, note de calatorie, jurnale, versuri, dar, mai ales, romane aspirând la alcătuirea unor fresce sociale (Șoseaua Nordului, 1959; Facerea lumii, 1964) sau, dimpotrivă, dictate de gustul pentru descrierea unei lumi fanariote fabuloase și baroce (Principele, 1969; Saptamana nebunilor, 1981.

A fost căsătorit cu actrița Marga Barbu pentru care a creat, în calitate de scenarist, seria filmelor cu haiducii lui Mărgelatu, în care aceasta juca alături de Florin Piersic.

Eugen Barbu a tradus din franceză seria Panait Istrati, Opere Alese (I-IX) și a semnat traduceri din Thomas Mann, William Faulkner, Joseph Priestley, K.M. Simonov, Humphrey Cobb, Hans Marchwitza.

Expoziția a fost realizată de Silvia Iacob, bibliotecar.