Altfel de biblioteci – Biblioteca Centrală “Oodi” din Helsinki

16 Nov

Clădirea are 10.000 mp și găzduiește multiple zone de lucru, studiouri, săli de lectură, un restaurant, un cinematograf, galerii expoziționale, precum și o terasă uriașă la ultimul nivel care oferă vederi panoramice uimitoare asupra orașului. Conceptul construcției este extrem de funcțional pentru viața urbană din Helsinki, biblioteca fiind deschisă 90 de ore pe săptămână. Biblioteca a fost inaugurată în 2018, a costat 98 de milioane de euro și deservește aproximativ 2,5 milioane de vizitatori în fiecare an.

sursa: commons.wikimedia.org
sursa: wikipedia.org

În afară de cărți și alte documente, “Oodi” este echipată cu imprimante 3D, mașini de cusut pentru creatori, săli de repetiții pentru muzicieni și spații care pot fi rezervate pentru diverse evenimente. “Oodi” reprezintă noul centru comunitar al orașului și un simbol al modului în care Finlanda s-a schimbat de la momentul înființării primei biblioteci publice în 1794.

Laura Caplea