Ana Blandiana – Poetul European al Libertății

24 Mar

Născută în 1942, la Timișoara, Ana Blandiana (Otilia Valeria Coman) a debutat ca poetă în anul 1954 în reviste de tineret, apoi în “Tribuna” (1959) și în antologia “30 de poeți tineri”. Colaborează la majoritatea periodicelor din țară.

După debutul editorial cu placheta “Persoana întâia plural” (1964), s-a impus printre poeții cei mai reprezentativi ai epocii, publicând “Călcâiul vulnerabil” (1966) și “A treia taină” (1969, Premiul Uniunii Scriitorilor pentru poezie). A continuat cu alte cărți de poezie: “Cincizeci de poeme” (1970), “Somnul din somn” (1977), “Ochiul de greier” (1981), “Ora de nisip” (1983), “Stea de pradă” (1985), “Arhitectura valurilor” (1990), “La cules de îngeri” (1998), “Soarele de apoi” (2000, Premiul Uniunii Scriitorilor pentru poezie), “Refluxul sensurilor” (2004). A scris versuri și pentru copii: “Întâmplări din grădina mea” (1980), “Întâmplări fără Arpagic pentru cititorul cel mic” (1991), “Cartea albă a lui Arpagic” (1998, Premiul Uniunii Scriitorilor pentru literatură pentru copii).
Este președintele PEN Clubul Român și al Comisiei de Onoare a Uniunii Scriitorilor din România, membru al Academiei de poezie “Stephane Mallarmé” (din 1997) și al Academiei Mondiale de Poezie, primul scriitor român ales membru al Academiei Europene de Poezie (din martie 1999). În afara volumelor de poezie traduse în foarte multe limbi, i-au mai apărut grupaje de poeme în reviste și antologii din diferite țări ale lumii.

Cu prilejul aniversării a 75 de ani, Biblioteca Județeană Panait Istrati organizează o expoziție documentară intitulată “Ana Blandiana – Poetul European al Libertății” ce cuprinde volumele scriitoarei, precum și referințe critice. Expoziția poate fi vizitată la parterul Secției Împrumut carte pentru Adulți în perioada 24 martie – 5 aprilie 2017. Expoziția este realizată de Daina Lalu, bibliotecar.