Atelier de geografie “Călători pe mapamond”

15 May

Sâmbătă, 12 mai 2018, Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila a găzduit o nouă întâlnire a participanților la Atelierul de geografie „Călători pe mapamond”, coordonat de colega noastră bibliotecar Silvia Iacob.

De această dată micuții s-au plimbat virtual prin Egipt, descoperind cadrul natural, principalele obiective turistice, dar identificând și informații despre obiceiuri, gastronomie și personalități locale celebre. Călătoria a continuat cu jocurile geografice, iar la final au realizat o hartă a țării studiate folosind atlase geografice și hârtie de calc.

Activitatea bilunară este destinată copiilor cu vârste cuprinse între 9 și 12 ani, însă au venit în fiecare serie și copii mai mici, dar care sunt dornici de cunoaștere, dezvoltând în timp o pasiune pentru geografie.

Tags: , , ,