Atelier de Istoria Artei Religioase

26 Jan

Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila invită elevii de gimnaziu și liceu să se înscrie la Atelierul de Istoria Artei Religioase, care se va organiza o dată pe lună la Secția Împrumut Carte pentru Adulți. Atelierul propune o prezentare în linii generale a istoriei artei, stimulând interesul pentru zestrea culturală lăsată de marii artiști din diferite locuri și timpuri. Introducerea noastră începe din Antichitate, cu Arta creștină a catacombelor din Roma și ajunge până în ultimele decenii ale secolului 20.

Camelia Popescu, bibliotecar și coordonatoarea atelierului,  ne va prezenta poveștile din spatele statuilor și tablourilor aflate în marile muzee ale lumii, dar și aventurile prin care au trecut diverse opere de artă până să ajungă la noi. Vă puteți înscrie la telefon 0239 611292 int.132  sau direct la sediul Bibliotecii din P-ța Poligon nr.4, la Punctul de Înscriere. Întâlnirile vor avea loc în ultima sâmbătă din lună, la o oră ce va fi comunicată din timp participanților.

istoria arteiLaura Caplea

Tags: