Atelier “Eusphere” la Biblioteca Județeană

23 Feb

Asociația Națională a Bibliotecilor Publice din România (ANBPR) anunță organizarea la Brăila a workshop-ului regional Eusphere, cu tema Bibliotecile publice – agenți de schimbare pentru comunitatea viitorului. Atelierul are loc la Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila în data de joi, 25 februarie 2016, ora 10.00, la Sala „Fănuș Neagu”, et.3. Evenimentul este coordonat de trainerii Ioana Crihană și Monica Grecu. Workshop-ul regional  face parte dintr-o serie de 4 seminarii  tematice subînscrise proiectului ANBPR Eusphere –  European Support for Public Libraries Hubs as EU Funds Recipients, finanțat de Reading & Writing Foundation, în cadrul Public Libraries 2020. Prilej de diseminare a celui mai recent studiu național privind rolul bibliotecilor în e-incluziune și învățare pe tot parcursul vieții, realizat de ANBPR în contextul campaniei naționale de advocacy Eusphere, dar și a unui document de poziție privind importanța bibliotecilor publice ca recipienți de fonduri europene, workshop-ul regional de la Brăila va reuni participanți din județul Brăila interesați de evoluția sistemului de biblioteci și de noile trenduri în conectarea bibliotecilor la nevoile comunității”, a declarat Președintele ANBPR și directorul instituției gazdă, Dragoș-Adrian Neagu.

logo Euspher

Scopul evenimentului este acela de a oferi bibliotecarilor și părților interesate de domeniul bibliotecilor un set de instrumente de advocacy cu care să poată susține cauza modernizării de fond a bibliotecilor în fața autorităților și a decidenților. Workshop-ul regional Eusphere va pune într-o lumină nouă valoarea bibliotecilor pentru societate, prin prisma serviciilor inovatoare și a tehnologiilor moderne, și va propune un exercițiu de consultare și comunicare pe cele mai actuale teme ale domeniului biblioteconomic.

Laura Caplea,

bibliotecar