Atelierele Bibliotecii la Festivalul Istoric “Vladislav I”

30 Sep

Pe 25 și 26 septembrie am fost prezenți în Parcul Monument cu patru ateliere pentru copii, desfășurate în cadrul Festivalului Istoric. Pe lângă lupte medievale, parade și expoziții, întâlnirea noastră cu cei mici a fost un prilej foarte bun pentru a le oferi cât mai multe informații despre medaliile românești din perioada 1900 – 1989.

Astfel, copiii au pictat cu diverse instrumente modele ale unor medalii aflate în Colecțiile Speciale ale Bibliotecii, iar la final au plecat bucuroși cu ele acasă.

Coordonatori activitate: Mara Lorina Ionașcu – restaurator, Ana Maria Florică -conservator, Novac-Leca Andreea- bibliotecar și Florentina Nistor, referent.

Amplul eveniment a fost realizat de Primăria Municipiului Brăila, Consiliul Județean Brăila, Biblioteca “Panait Istrati” Brăila, Muzeul Brăilei “Carol I”, Teatrul “Maria Filotti”, Casa de Cultură a Municipiului Brăila, Forumul Tinerilor din România.

Laura Caplea