Atelierul de cultură asiatică Xiwang

26 Nov

În fiecare luni, de la ora 17.00 se desfășoară la Mediateca bibliotecii Atelierul de cultură asiatică Xiwang, coordonat de Teo Dobrea și Șerban Laurențiu, elevi la Colegiul Național “Gh. M. Murgoci”.

La ultima întâlnire s-a vorbit despre bucătăria japoneză și despre stilul acestora de viață. Am pus în discuție simbolistica cutiuțelor de prânz bento care se serveau în trecut de anul nou. Un bento tradițional deține orez, pește sau carne și legume fierte. Acum cutiile sunt „aranjate” de către japonezi în diverse stiluri, unul dintre ele fiind “kyaraben”, astfel încât mâncarea e decorată ca personajele populare din desene animate japoneze, cărți de benzi desenate, sau jocuri video.

Diferite de obiceiurile noastre, tradițiile asiatice inspiră pe oricine ajunge să calce pe acele meleaguri. Asiaticii sunt cunoscuți ca fiind plini de respect, având o mulțime de calități. Vă așteptăm la bibliotecă să le descoperiți!

Laura Caplea