Biblio-amici pentru bunici

28 Feb

Proiectul ”Biblio-amici pentru bunici” din luna februarie a avut ca temă confecționarea de Mărțișoare și decorarea locului unde bătrâneii se întâlnesc laolaltă – sala de mese. Am decupat ghiocei, am făcut lanțuri din hârtie creponată, felicitări, după care le-am dăruit bunicilor mărțișoarele realizate de copii la Ludoteca Bibliotecii.

Proiectul se adresează bătrânilor din Căminul Sfinții „Apostoli Petru și Pavel” Brăila și urmărește să îmbunătățească și să înfrumusețeze viața celor care trăiesc aici. Sub deviza “și ei sunt ai noștri” proiectul a început în iunie 2015 și se desfășoară lunar, la fiecare întâlnire organizându-se diverse activități creative. Pentru unii dintre ei această terapie poate fi un mijloc de vindecare fizică, psihică și spirituală.

Alături de Camelia Popescu, bibliotecar și de partenerul Rodica Neofit, director Asociația ART-TERAPIE.CES.AU., la întâlnirea de vineri, 24 feb., a participat Adriana Mihăilă – profesor voluntar și Lică Barbu – scriitor.

Laura Caplea