Biblio amici pentru bunici, decembrie 2018

18 Dec

Anul se încheie într-o atmosferă veselă, de sărbătoare, la Căminul de bătrâni “Sf. Apostoli Petru și Pavel” din Brăila. Echipa proiectului “Biblio amici pentru bunici”, prezentă în fiecare lună la cămin, a hotărât să lucreze împreună cu aceștia decorațiuni de iarnă, pentru a împodobi toate camerele. Ultima întâlnire pe 2018 a fost, ca de obicei, veselă, cu multe zâmbete pe fețele bunicilor, cu povești despre tinerețe și cu speranțe pentru viitor.

Alături de Biblioteca Județeană Brăila, care a demarat în urmă cu 3 ani acest proiect, se află Asociația ”ART- TERAPIE. CES.AU”, copiii de la Școala Gimnazială “Fănuș Neagu” și Parohia Sf. Arhangheli Mihail și Gavril. Mulțumim pentru implicare: Camelia Aurelia Cherciu – bibliotecar și inițiator proiect, Rodica Neofit- psiholog, Ion Gabriela- profesor și Victor Țugui– preot.

Laura Caplea