“Biblioamici pentru bunici” la ceas aniversar

20 Oct

“Biblioamici pentru bunici”, un proiect educațional care se desfășoară sub deviza: “Și ei sunt ai noștri” a sărbătorit un an de la demarare. Un an cu zâmbete, veselie, așteptări și vise împlinite atât pentru persoanele vârstnice din Căminul “Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Brăila, cât și pentru coordonatorii proiectului – Camelia Popescu – bibliotecar la Biblioteca Județeană „Panait Istrati” și Rodica Neofit – director executiv Asociația ART-TERAPIE.CES.AU.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Proiectul continuă și urmărește să îmbunătățească și să înfrumusețeze viața celor care trăiesc în acest cămin, scopul fiind creșterea calității vieții persoanelor de vârsta a treia. Activitățile propuse urmăresc să stimuleze capacitățile cognitive și ocupaționale ale vârstnicilor, dezvoltând totodată relații apropiate și durabile între aceștia, găsindu-se diverse căi pentru a se simți utili celorlalți. În cadrul acestui proiect s-au organizat activități de grup care au constat în dezbateri literare, vizionări de filme, confecționarea unor obiecte artizanale.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila este implicată în mai multe proiecte sociale pe care le desfășoară alături de alte instituții brăilene, cu scopul de a răspunde nevoilor comunității din care face parte, iar persoanele vârstnice reprezintă una dintre categoriile pentru care biblioteca are proiecte aparte. Această activitate nu ar fi fost posibilă fără implicarea directorului bibliotecii, Dragoș Adrian Neagu și a șefului de Birou, Valentina Chiriac.

La ceas aniversar persoanele vârstnice au sărbătorit alături de inimoasele coordonatoare ale activității. Și ce altceva ar fi fost mai nimerit pentru acest eveniment dacă nu un tort realizat cu măiestrie în laboratoarele cofetăriei “Poem Caffe” Brăila sub îndrumarea Verei Maxim.

Tags: , , , , , , , ,