Biblioteca, motorul incluziunii sociale în comunitate

25 Feb

O nouă activitate dedicată instruirii voluntarilor pentru activitățile de integrare a persoanelor private de libertate s-a desfășurat vineri, 21 februarie, la sediul Bibliotecii Județene ”Panait Istrati” Braila.
Activitatea a fost inițiată în cadrul proiectului european intitulat: ”Biblioteca, motorul incluziunii sociale în comunitate”, finanțat prin programul Erasmus+ al Uniunii Europene, nr. proiect: 2019-1-RO01-KA104-061765, manager proiect dr. Eduard Claudiu BRĂILEANU, șef serviciu Relații cu Publicul în cadrul Bibliotecii.

Instruirea celor șapte voluntari a fost organizată de Draghici Elisaveta, coordonator activități de integrare a persoanelor private de libertate și a fost dedicată temei intitulate ”Două perspective: biblioteci publice – biblioteci din penitenciare”. Tot în cadrul întâlnirii s-a discutat și despre rolul bibliotecilor și activitățile care se pot desfășura în cadrul acestora.