“Călătoria piticilor în țara uriașilor” a început la Mediatecă

26 Feb
  • Glasuri cristaline, bucurie, atmosferă de vis – iată coordonatele zilei la Secția de Împrumut pentru Copii. Ludotecă

IMG_3744

Secția Mediatecă din cadrul Bibliotecii Județene “Panait Istrati” Brăila a organizat, joi, 25 februarie 2016 prima întâlnire a micuților în cadrul Atelierului “Călătoria piticilor în țara uriașilor”. Activitatea s-a desfășurat la Secția de Împrumut pentru Copii. Ludotecă. În prima parte a atelierului s-a citit și s-a comentat pe marginea poveștii “Cutiuța cu muzică”, scrisă de Silvia Kerim, apoi s-a trecut la partea practică.

„După ce am deslușit înțelesul adânc al poveștii «Cutiuța cu muzică» a Silviei Kerim, fiecare pitic și-a confecționat propria păpușică. Următorul atelier îl vom dedica năstrușnicului motan Arpagic”, a precizat bibliotecarul Irina Ene.

IMG_3747

Vă reamintim că atelierul se va desfășura o dată pe lună și va consta în vizionări de filme educative, discuții tematice și ateliere creative. Coordonatoarele activității sunt: prof. înv. preșcolar Vali Mihaela Mihalcea și Irina Ene, bibliotecar.

Tags: , , , , ,