„Călătoria piticilor în țara uriașilor” la Bibliotecă

23 May

Secția Mediatecă din cadrul Bibliotecii Județene „Panait Istrati” Brăila a găzduit, joi, 19 mai 2016, atelierul “Călătoria piticilor în țara uriașilor”. În cadrul acestei întâlniri copiii au vizionat un filmuleț documentar („Află totul despre insectele ucigașe”), apoi, la partea practică, au realizat câte o albinuță.

IMG_3953
“Vizionând filmul documentar cuprins în colecția Mediatecii: «Află totul despre insectele ucigașe», piticii au înțeles că în țara uriașilor, uneori, există și pericole, însă important este că, totodată au aflat și modul în care le pot contracara. După ce au aflat multe lucruri interesante despre insecte, piticii au realizat un roi de albinuțe pașnice, prietenoase, gata să le înveselească jardinierele cu flori”, a spus bibliotecarul Irina Ene.

IMG_3928
Și pentru că se apropie mult așteptata vară, la următoarea întâlnire, din luna iunie, piticii își vor face planuri de vacanță.
Vă reamintim că atelierul se desfășoară o dată pe lună și constă în vizionări de filme educative, discuții tematice și ateliere creative. Coordonatoarele activității sunt: prof. înv. preșcolar Vali Mihaela Mihalcea și Irina Ene, bibliotecar.

Tags: , , , , , , , , , , ,