“Călătoria piticilor în țara uriașilor” la Mediatecă

11 Mar

Mediateca Bibliotecii Județene „Panait Istrati” Brăila a găzduit ieri, 10 martie 2016, o nouă întâlnire în cadrul atelierului „Călătoria piticilor în țara uriașilor”. În cadrul acestei activități piticii au ajuns pe tărâmul Anei Blandiana.

IMG_3774

„Participanții la această activitate au avut ocazia să cunoască poeziile Anei Blandiana, cu ajutorul motanului Arpagic. Piticilor le-am prezentat un autograf al autoarei, i-au auzit vocea, prin intermediul unui audiobook din colecția Bibliotecii, dar cel mai important lucru este ca i-au înțeles mesajul: să-si păstreze mereu, în suflet, atuurile copilăriei”, a spus bibliotecarul Irina Ene.

IMG_3796

Apoi, urmându-i sfatul, cei mici s-au jucat cu puțin fetru, ochișori mobili și câteva bucățele de piele, astfel încât, fiecare copilaș a realizat propriul motan Arpagic. Tema următorului atelier, din luna aprilie, va fi “Pregătirea Paștelui”.

Vă reamintim că prof. înv. preșcolar Vali Mihaela Mihalcea și Irina Ene, bibliotecar, sunt coordonatoarele atelierului “Călătoria piticilor în țara uriașilor”.

Tags: , , , , , , ,