Ce mai citim la Sala de Lectură

06 Jun

Revista MANUSCRIPTUM, apărută în serie nouă ne oferă în nr. 1/2018 „îndeosebi corespondență inedită intrată în patrimoniul MNLR în ultimii trei ani” scrie, în Cuvânt înainte. Fragmentarium, dl. Ioan Cristescu. Se regăsesc în conținut articole despre corespondența lui E. Lovinescu cu Vladimir Iordache-Streinu, cea a lui Ion C. Chițimia cu Ion Diaconu, despre scrisorile lui Sorin Preda către Alexandru Mușina și alte articole.
Remarcam articolul „Perpessicius, scrisori către G.T. Kirileanu” semnat de Zamfir Bălan (pp. 22-24)
Mai spunem că Revista este editată de Muzeul Național al Literaturii Române București. Director fondator a fost D. Panaitescu-Perpessicius, poet, prozator, publicist, eseist, critic şi istoric literar, născut la Brăila.
Rubrică realizată de Elisaveta Drăghici, bibliotecar.