Citim de acasă – Aventuri marca Clive Cussler

27 Apr

Aventuri, suspans, descoperiri revoluționare, organizații secrete care sunt pregătite să facă orice pentru a-și proteja interesele, secrete bine păzite – toate sunt ingredientele, de succes, din cărțile scrise de Clive Cussler, unul dintre cei mai cunoscuți romancieri americani de aventură. Peste 20 dintre romanele sale s-au aflat de-a lungul timpului, pe lista best-seller de ficțiune în The New York Times.

Volumele lui Clive Cussler disponibile pentru public, spre împrumut, la Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila se regăsesc în catalogul electronic al bibliotecii – https://toread.bjbraila.ro/opac, printre care și ultima apariție editorială – „Orașul pierdut”.

Clive Cussler (1931 – 2020) a fost autor sau coautor al peste 80 de cărți. Din seria „Aventurile lui Dirk Pitt” la noi au fost traduse romanele: Cyclops, Comoara, Dragon, Sahara, Odiseea Traiană, Vântul negru, Săgeata lui Poseidon, Zorii Semilunii, Comoara Marelui Han, Aurul incașilor, Moarte în Arctica, Walhalla.

Din seria „Dosarele NUMA” în limba română sunt traduse volumele: Șarpele, Orașul pierdut, Gheața de foc, Aurul albastru.

Din seria „Isaac Bell” în România regăsim: Urmărirea și Sabotorul, iar din seria „Aventurile soților Fargo”: Aurul spartanilor, Imperiul pierdut, Regatul.

Pe lângă titlurile de mai sus, Clive Cussler are în aceste serii și multe alte volume care nu au fost traduse până acum în limba română, dar și alte serii întregi în limba engleză: The Oregon Files (13 cărți), The Sea Hunters (2 cărți) și Lacey & Casey (2 cărți).

Clive Cussler este de altfel fondatorul și președintele Agenției Națională Submarină și Marină (NUMA), fundație non-profit al cărei scop este prezervarea mediului marin, prin intermediul căreia a reușit  să descopere peste 60 de epave scufundate, cu importanță istorică dovedită.

Vă reamintim că Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila continuă tradiția, oferind servicii noi, exclusiv online. Pentru că ne dorim să vă aducem în atenție informații corecte, vă propunem o listă de resurse electronice atât în limba română, cât și în engleză, destinate copiilor, tinerilor și adulților: https://www.bjbraila.ro/informatideacasa/

Teodora Soare