Colorăm Viața – întâlnirea lunii mai

16 May

Miercuri, 16 mai, la Biblioteca Județeană “Panait Istrati”, a avut loc o nouă întâlnire în cadrul proiectului educațional “Colorăm viața” destinat copiilor cu CES (Cerințe educaționale speciale) și tulburări de limbaj.

Astăzi am citit și ne-am jucat cu ajutorul cuvintelor, rimelor și poeziilor. Prin intermediul acestor activități se urmărește educarea capacității de acțiune și socializare a copiilor, precum și adaptarea lor la un mediul nou cum este spațiul bibliotecii.  Atelierele se desfășoară lunar și oferă copiilor posibilitatea să-și dezvolte încrederea în sine, independența și capacitatea de a cunoaște și înțelege frumosul din natură, viață și artă.

Fotografia postată de Biblioteca Judeteana "Panait Istrati" Braila.
Echipa de proiect este alcătuită din: Gabriela Satală – profesor logoped, Rodica Neofit -psihopedagog, Florentina Hornea – profesor itinerant, Săndica Cărbunaru – profesor itinerant, iar din partea bibliotecii Camelia Popescu- inițiator proiect.