„Colorăm viața” pentru copiii cu CES și tulburări de limbaj

14 Nov

Vineri, 18 noiembrie 2016, de la ora 14.00, la Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila, are loc întâlnirea echipei de proiect cu cei mici, în cadrul proiectului educațional “Colorăm viața” destinat copiilor cu CES (Cerințe educaționale speciale) și tulburări de limbaj. Prima activitate se numește „Stropi de cuvinte” și prin intermediul acesteia se urmărește educarea capacității de acțiune și socializare a copiilor, precum și adaptarea lor la mediul nou – spațiul bibliotecii.

c1

Echipa de proiect este alcătuită din Gabriela Satală – profesor logoped, Rodica Neofit -psihopedagog, Florentina Hornea – profesor itinerant, Săndica Cărbunaru – profesor itinerant, iar din partea bibliotecii Adriana Mînzu și Camelia Popescu – bibliotecare. Atelierele se vor desfășura lunar și oferă copiilor posibilitatea să-și dezvolte încrederea în sine, independența și capacitatea de a cunoaște și înțelege frumosul din natură, viață și artă.

Tags: , , , , , , ,