Concurs școlar „ZIUA CONSTITUȚIEI S.U.A.”

11 Oct

Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila organizează vineri, 14 octombrie 2016, ora 15.00, Concursul școlar „ZIUA CONSTITUȚIEI S.U.A.” cu participarea elevilor din liceele brăilene: “Gh. M. Murgoci”,  “Nicolae Iorga”, “Nicolae Bălcescu”, “Mihail Sebastian” și “D.P. Perpessicius”.

Evenimentul dorește să promoveze fondul de carte al Centrului Cultural American din cadrul Bibliotecii, colecție ce cuprinde peste 8000 de volume în limba engleză: enciclopedii, romane, critică literară, istorie, geografie, religie etc. Centrul a fost înființat în anul 2004 la inițiativa Clubului “Rotary”, Clubului „Newburry Park” (SUA) având sprijinul Consiliului Județean Brăila. În cadrul acestei secții s-a înființat în luna august a acestui an American Shelf – Raftul American, ce cuprinde cărți noi donate de Ambasada S.U.A. din București, acțiune ce va continua și în anii următori.

La concurs participă elevi de liceu organizați pe echipe, coordonați de profesorii de istorie. Echipele vor susține în cadrul competiției câteva probe ce constau în: verificarea cunoștințelor despre istoricul și conținutul  Constituției S.U.A., prezentarea în power-point a unei personalități care a avut o contribuție importantă la elaborarea Constituției, susținerea unui dialog în limba engleză, recunoașterea unor simboluri și personalități americane. Câștigătorii vor primi cupe, diplome și cărți din partea Bibliotecii Județene “Panait Istrati” Brăila.

“Dorim să promovăm acest fond de carte în rândul elevilor brăileni, primii beneficiari ai acestui tezaur multilingvistic, prin organizarea de expoziții, dezbateri tematice și diverse concursuri. De asemenea, dorim să informăm elevii despre modul cum pot împrumuta aceste cărți și să le oferim în spațiul Bibliotecii un cadru non-formal, diferit de școală, unde pot interacționa cu elevi din alte licee prin intermediul acestor competiții.” – ne spune coordonatorul proiectului Ion Volcu, șef birou Colecții Speciale. Pentru informații suplimentare sunați la nr. de tel. 0239626128 / int 141 ; e-mail    ionvolku@yahoo.com

afis-concurs-sua

Laura Caplea