Cum a fost la Maratonul de Povești

04 Jun

Maratonul de Povești citite în direct, cu voce tare, de către bibliotecari pentru copii Ziua Internațională a Copilului este sărbătorită în România, pe lângă alte aproximativ 50 de țări, astăzi, 1 iunie. Alte 100 de state celebrează o zi dedicată celor mai mici dintre noi și celor care continuă să se simtă copii, folosind zile diferite din an.

Cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, sărbătorită pentru a 70-a oară în țara noastră, în acest an, 70 de povești, din tot atâtea cărți fabuloase, scrise de autori celebri, au fost citite cu voce tare de un grup de 70 de bibliotecari din România și Republica Moldova, într-un Maraton de povești, Live pe Facebook.

Au fost aproximativ 21.000 de vizualizări, cuprinzând 41.000 de minute de vizionare, cu un impact de peste 35.000 de persoane, în cele 8 ore de transmisie în direct. Considerăm că ne-am atins obiectivele, pentru un grup informal de bibliotecari ce și-au propus să dăruiască altceva copiilor, de ziua lor.

Așadar, bibliotecarii, consecvenți și păstrători ai tradițiilor, în cea mai frumoasă zi din an în care sărbătorim copilăria, au arătat farmecul poveștilor citite împreună și au fost mai aproape de toți cei care iubesc copiii și poveștile. Ziua Internațională a Copilului este un prilej în plus pentru ca părinții și bunicii, sprijiniți de bibliotecari, să petreacă mai mult timp împreună cu copiii și să le ofere dragostea și afecțiunea de care aceștia au nevoie. Prin mijloacele și metodele folosite pentru organizarea unui astfel de eveniment, bibliotecarii au arătat, încă odată, că țin pasul cu noul și cu ultimele descoperiri ale tehnicii și științei – chiar acest eveniment reprezentând un element inedit pentru mulți dintre ei.
Deși este dedicată celor mici, Ziua de 1 iunie ne face pe fiecare dintre noi, adulții, să ne simțim din nou copii, să uităm de griji și să redescoperim bucuria din lectura basmelor și poveștilor copilăriei. Nu uitați că biblioteca vă așteaptă în fiecare zi cu povești pentru „copii” de toate vârstele!

Câteva păreri ale celor care ne-au urmărit:
Raluca Furcoiu – „Minunate povești! Le ascultăm cu drag! Felicitări și mulțumim pentru acest frumos
cadou!”
Raxon Bay – „Sunt adult însă, cu fiecare poveste dau timpul înapoi și cred că o să ajung la vârsta de
un an cât de curând.”
Parvanescu Dana – „Mulțumim doamnelor implicate care ne-au dăruit povești minunate! Mulțumim
pentru ideea care a prins contur, într-o formă chiar frumoasă!”
Radu Butnariu – „Suflete nobile, copilul din mine vă mulțumește pentru șansa de a-mi retrăi copilăria,
cu toate superbele ei visuri!”

Opinii ale bibliotecarilor participanți:
„Este un eveniment unic în țară. Niciodată nu s-a mai sărbătorit copilăria la rang înalt, așa cum o fac bibliotecarii. Copiii sunt aniversați cu adevărat! La mulți ani!” – Mihaela Gudană
„A fost un moment tare emoționant, o experiență nouă pentru mine și mă bucur că am făcut parte din acest proiect și această echipă minunată! A fost într-adevăr o activitate stimulantă, frumoasă, iar inițiativa a
fost una specială! Mă bucur că am putut duce la capăt acest maraton!” – Magdalena Pătran
„Mulțumesc mult de tot! A fost o experiență unică, primul live din viața mea, cu multe, multe emoții.
Acesta a fost darul meu pentru toți copiii de toate vârstele! Mulțumesc organizatorilor că mi-au dat șansa să fiu în acest proiect minunat! Mulțumesc echipei tehnice pentru ajutor! Să avem o zi de poveste și să ne
bucurăm împreună de această experiență minunată!” – Cateluța Barbu
„Cred că oricât de mult am exersa și oricât de obișnuiți am fi să fim în față, cititul este despre emoție și sens. Să dai sens prin ce citești și să transmiți bucuria lecturii. Multă emoție și extraordinar de multă
bucurie! Și bucuria vine din actul dăruirii. Mulțumesc că m-ați primit în mijlocul dvs.! Înălțător! Chapeau bas tuturor!” – Adriana Bârcean
„Minunată “Pagină de Poveste” au scris astăzi, 1 iunie 2020, bibliotecarii din biblioteci publice din
România și Republica Moldova. Va rămâne peste timp, cea mai frumoasă poveste scrisă vreodată în Istoria Bibliotecilor, până acum.” – Nicoleta Grigorescu
„Sunteți cei mai buni, cei mai inimoși, cei mai devotați, cei mai implicați, cei mai cu har bibliotecari din două țări, din toate timpurile, aș zice lejer, fără să exagerez… 70 la număr! Mă înclin în fața voastră!” – Melania Butnariu
Echipa de proiect: Melania Luana Butnariu, Claudia Șerbănuță, Margareta Tătăruș, Mariana Lucia Marian, Maria Truța, Mihaela Stanciu, Maria Olaru,Vlăduț Andreescu.

Proiectul s-a desfășurat cu susținerea Asociației Naționale a Bibliotecarilor și Bibliotecilor Publice din România (ANBPR), Bibliotecii Naționale a României, Editurii Cartea Copiilor, Editurii Signatura și toate editurile prietene.