Deschiderea Punctului de Informare Europeana

13 Sep

Ca urmare a unui acord de parteneriat dintre Biblioteca Judeteana si Centrul de Informare „Europe Direct” Braila, luni,  12 septembrie, ora 14, a avut loc deschiderea Punctului de Informare Europeana la sediul central al Bibliotecii. Înfiintarea Punctului de Informare a fost obiectivul principal al proiectului Voluntar european pentru comunitatea braileana derulat în Biblioteca în perioada iulie-septembrie 2011.

La eveniment au participat Adriana Marchidanu si Mihaela Mitea- coordonatori la Centrul de Informare “Europe Direct” Braila si voluntarii implicati în proiect. Au fost prezentate informatii despre “Europe Direct” Braila ca voce a institutiilor Uniunii Europene la nivel local, informatii despre promovarea si cunoasterea Tratatului de la Lisabona si  a Strategiei EUROPA 2020, precum si  despre 2011 ca anul european al voluntariatului. Cel mai activ voluntar al Asociatiei „Europe Direct” a povestit cum a fost implicat în câteva actiuni de voluntariat, fiind un exemplu pentru tinerii ce doresc sa devina cetateni activi si informati.
Punctul de Informare Europeana se adreseaza tuturor membrilor comunitatii, în special tinerilor, pentru ca acestia sa-si cunoasca drepturile si sa aiba acces la diverse oportunitati de studiu si formare profesionala. Serviciile de informare oferite sunt: documente si publicatii ale U.E. (din domeniul educatiei, sanatatii, ecologiei, agriculturii etc.), acces la resurse multimedia, bibliografii la cerere, asistenta în obtinerea de informatii specializate, listare.

Documentele europene expuse la Punctul de Informare vor fi actualizate permanent prin donatii de carti, reviste, brosuri, pliante, CD-uri în lb. româna si engleza  primite de la “Europe Direct” Braila, deoarece este important sa oferim utilizatorilor informatii actuale, oficiale si diversificate. Toti doritorii de informatii europene, dar si cei curiosi sunt asteptati sa ne viziteze. De asemenea, tinerii care vor sa-si petreaca timpul liber în mod util si placut sunt încurajati sa se înscrie în actiunile de voluntariat ale Bibliotecii.

Laura Caplea,

bibliotecar-coordonator proiect