Diversitate culturală prin povești digitale

12 Jan

Prima sesiune de instruire în tehnica poveștilor digitale pe 2016 a avut loc pe 11 ianuarie, la Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila. Au participat elevii clasei a IX a B de la Liceul Teoretic “Nicolae Iorga”, coordonați de prof. Doroftei Elena Simona. Prima zi de școală, după vacanța de iarnă, s-a dovedit plină de creativitate pentru tinerii participanți. Într-o atmosferă relaxată și cu o uimitoate dexteritate în lucrul cu computerul, adolescenții au creat și editat povești ce exprimă sentimente, experiențe culturale și diverse percepții asupra vieții. Le mulțumim pentru curajul de a împărtăși cu alții propriile viziuni și păreri!

DSC02277   DSC02274     DSC02293

Activitatea s-a desfășurat în cadrul proiectului “Agora Culturală @ Biblioteca Ta” ce are ca obiectiv promovarea valorilor culturale specifice minorităților etnice din România, folosind tehnica poveștilor digitale. Proiectul continuă până în aprilie 2016, antrenând persoane cu etnii, credințe religioase diferite și mai ales vârste diferite, într-o cercetare privind diversitatea culturală a orașului.  În acest mod biblioteca devine un facilitator avizat în crearea de materiale video ce provin de la oameni simpli, care aleg să participe la astfel de workshop-uri pentru dezvoltare personală și culturală.

Prin intermediul tehnicii poveștilor digitale fiecare participant – ca membru al comunității – realizează propria poveste pe bază de testimoniale, video sau fotografii despre valori culturale, viață, profesie, hobby sau experiențele relevante și a are posibilitatea de a o împărtăși lumii prin intermediul comunicării online.
Beneficiile aduse de acest curs pentru participanți sunt următoarele:
* Expertiză internațională
* Networking de calitate
* Acces la tehnologie
* Inovație și creativitate
* Propria poveste digitală
* Expunere și vizibilitate prin intermediul proiectului.
Persoane de contact pentru detalii și înscrieri:
Laura Caplea, e-mail: laura_caplea@bjbraila.ro
Maria Sava, e-mail : maria_blanaru@bjbraila.ro