Dublă lansare de carte: „Chira Chiralina – antologie”, „Panait Istrati – Itinerar brăilean” – Ioan Munteanu

10 Aug

Casa de Cultură a Municipiului a găzduit vineri, 10 august 2018, o dublă lansare de carte: „Chira Chiralina – antologie” și „Panait Istrati – Itinerar brăilean”, semnate de Ioan Munteanu, totul pentru a omagia 134 de ani de la nașterea scriitorului brăilean Panait Istrati.

Volumele au fost editate de Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila, prin editura instituției, „Proilavia”. Cele două lucrări au apărut cu sprijinul Casei de Cultură a Municipiului cu ocazia împlinirii a 100 de ani de la Marea Unire și a 650 de ani de atestare documentară a Brăilei.

Au prezentat prof. Viorel Coman, prof. Veronica Dobrin, dar au luat cuvântul și câțiva participanți la această dublă lansare – Marian Viorel Dragomir, primarul Municipiului Brăila, Gheorghe Lupașcu și Valeria Ursan.

Evenimentul a fost deschis de Mircea Ciucașu, directorul Casei de Cultură a Municipiului, moderatorul activității fiind Dragoș Adrian Neagu, managerul Bibliotecii Județene „Panait Istrati” Brăila.

Teodora Soare

Tags: , , , , , , , , , ,