“Dulcea mea Doamnă / Eminul meu iubit” la Biblioteca din Arad

23 Feb

Concursul naţional de scrisori, eseuri, mesaje şi declaraţii de dragoste, “Dulcea mea Doamnă / Eminul meu iubit”, iniţiat de Biblioteca Judeţeană ”Alexandru D.Xenopol” Arad, totalizează în anul 2016, X ediţii. Startul concursului s-a dat vineri, 15 ianuarie de ziua lui Mihai Eminescu. Mai este puțin până la desemnarea câștigătorilor. Textele sunt așteptate la sediul Bibliotecii din Arad până pe 29 februarie, ora 12.00. Demersul Bibliotecii a fost inspirat de corespondenţa dintre Poet şi marea lui iubire Veronica Micle. Concursul „Dulcea mea Doamnă / Eminul meu iubit” este asociat şi sărbătorii dragostei la români, Dragobetele, din 24 februarie. Scrieţi mesajul / scrisoarea / eseul / declaraţia dvs. de dragoste şi expediaţi- le prin email la :marketing@bibliotecaarad.ro sau pe adresa bibliotecii: Biblioteca Judeţeană „Alexandru D.Xenopol” Arad, Strada Gheorghe Popa de Teiuş, nr. 2 – 4, cod 310122.

eminescu grafica1

Condiţii de participare:

Competiţia are trei secţiuni: adolescenţi, adulţi şi seniori. Textul expediat trebuie să conţină cel mult 5.200 de caractere, scris la 1 rând şi jumătate, în Times New Roman, cu caracter de 12 sau mai simplu, o pagină, maximum două, de text. Concursul este deschis atât participanţilor din ţară cât şi celor din străinătate. Nu uitaţi ca la finalul textului să specificaţi adresa exactă şi un număr de telefon pentru a vă putea expedia premiul, dacă este cazul. Se vor acorda câte 9 premii, câte 3 premii pentru fiecare categorie de vârstă şi / sau premii speciale, dacă se consideră oportun. La încheierea concursului “Dulcea mea Doamnă / Eminul meu iubit”, cele mai bune lucrări se vor publica în presa locală on line şi într-o viitoare antologie a Ligii Scriitorilor din România – filiala Arad. Toate scrisorile ediției 2016 vor fi expuse în holul instituţiei.  Joi, 31 martie, la ora 13.00, va avea loc festivitatea de premiere a semnatarilor celor mai reuşite scrisori.

Tags: , , , , , , ,