Educație digitală – Atelier interactiv la Ludotecă

17 Apr

Secția Împrumut carte pentru Copii. Ludotecă din cadrul Bibliotecii Județene „Panait Istrati” Brăila a găzduit, miercuri, 17 aprilie 2019 o activitate care a vizat educația digitală. La atelierul interactiv despre cyberbullying au participat elevii clasei a III-a de la Școala Gimnazială „Aurel Vlaicu” însoțiți de profesor învățământ primar, Daniela Vișan.

Cu ajutorul unor machete am desfășurat o activitate prin care să  îi facem pe copii să conștientizeze de ce nu este bine să jignim atât în mediul real, cât și în cel virtual, să punem porecle, ori să excludem intenționat dintr-un grup real sau virtual pe cineva. Totodată cei mici au înțeles și cum poate fi afectat cel care este ținta insultelor și a „glumelor” celor din jur.

Activitatea a fost realizată de bibliotecar Dana Ciutacu și face parte din proiectul Erasmus COLIBLITE 2018 – 2020 (COmmunity LIBraries and digital LITEracy skills for migrant and low income families’ children).

Teodora Soare