Educație digitală – „Timpul de ecran”

18 Apr

Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila a găzduit joi, 18 aprilie 2019 o nouă activitate de educație digitală la care au participat elevii de la clasa a IX-a din cadrul Liceului Teoretic „Mihail Sebastian” Brăila, însoțiți de diriginta lor, profesor Dima Daniela.

Împărțiți în echipe de câte doi – unul dintre elevi intrând în rolul părintelui, iar al doilea fiind copilul, activitatea „Timpul de ecran” a vizat negocierea unui contract părinte-copil pentru timpul petrecut efectiv în fața ecranului. Echipele au prezentat apoi în fața colegilor variantele realizate și au dezbătut punctele forte și pe cele slabe ale documentelor realizate.

Activitatea a fost realizată de bibliotecar Dana Ciutacu și face parte din proiectul Erasmus COLIBLITE 2018 – 2020 (COmmunity LIBraries and digital LITEracy skills for migrant and low income families’ children).

Teodora Soare