Elevi de la “Iorga” în vizită la Biblioteca Județeană

18 Nov

Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila și-a deschis porțile pentru elevii Liceului Teoretic „Nicolae Iorga”. Două clase: a XI-a E cu diriginta Ionica Stupariu – profesor de limba franceză și a XII-a F cu profesorul de educație muzicală Rodica Neamțu au vizitat miercuri, 18 noiembrie, Biblioteca Județeană.

DSC01260

Ghid le-a fost Valentina Chiriac, șef birou care le-a arătat toate secțiile instituției publice, oferindu-le detalii atât asupra activității desfășurate aici, cât și asupra fondului de carte și a istoriei clădirii de patrimoniu care astăzi găzduiește Secția Împrumut carte pentru Adulți.

DSC01266

Adolescenții au vizitat și corpul nou de clădire unde sunt Sala de Lectură, Referințe Electronice și Internet, dar au trecut și pe la Biroul de Înscrieri. La final, clasa a XII-a F a rămas la Mediatecă unde a vizionat filmul lui Șerban Marinescu “Cel mai iubit dintre pământeni”, inspirat din romanul omonim al lui Marin Preda.

DSC01326

Tags: , , , , , ,