Eminescu – Luceafărul, Eu – o mică stea

17 Jan

An de an, Secția pentru copii.Ludoteca spune prezent atunci când vine vorba de omagierea celui mai mare poet român. Așa s-a întâmplat și pe 16 ianuarie 2018, când am desfășurat activitatea “Eminescu – Luceafărul, Eu – o mică stea”. Organizată în parteneriat cu Școala Gimnazială Tichilești , clasa a IV-a prof. Viorica Peneș, acțiunea a cuprins 3 momente:
– prezentare power-point a vieții și operei marelui poet,
– recital de poezie din lirica eminesciană,
– realizarea unei scrisori- fluviu.
Toată munca elevilor s-a concretizat, mai apoi, într-o expoziție  de scrisori adresate marelui poet. Noi i-am răsplătit pe copii cu ecusoane având chipul lui Eminescu și cu multe cărți de povești și poezii.  Cel mai mare câștig pentru toți cei prezenți a fost că s-a adus un omagiu marelui poet al neamului nostru, cu acest prilej sărbătorindu-se și Ziua Culturii Naționale. Activitatea a fost coordonată de Doinița Stanciu, bibliotecar.

Laura Caplea