“Ex Libris” nr. 9/2018 – Revista “Viața Basarabiei” (1932 – 1944)

04 Jul

Cunoaștem deja că în perioada de după Unirea de la 1918 a Basarabiei cu România, situația social-economică și politică a teritoriului basarabean s-a ameliorat și, odată cu ea,  s-a dezvoltat și presa românească. Astfel, până în 1940 în teritoriu au existat mai multe publicații periodice, printre care „Viața Basarabiei”cea mai importantă revistă literară din Basarabia interbelică, care fusese suprimată la Chișinău în 1940 și își continuă activitatea la București.

Revista a contribuit la dezvoltarea culturii românești în Basarabia și a fost un factor important în promovarea creației literare. Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila a intrat în posesia revistei în anul 2014 printr-o achiziție de la un anticariat din București.

Vă propunem să descoperiți în numărul 9/2018 al revistei “Ex Libris” a Bibliotecii Județene „Panait Istrati” Brăila mai multe informații despre acest subiect, într-un amplu material semnat de Ion Volcu, șef Birou Colecții Speciale. Depozit Legal, la pagina 44: http://www.bjbraila.ro/bjpi3/wp-content/uploads/2018/06/exlibris-nr.9-2018bis.pdf

Tags: , , , , ,