Expoziția de caricatură “Haz de necaz”

09 Nov

Vineri, 9 noiembrie 2018, ora 17.00, vă invităm la Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila la vernisajul expoziției de caricatură “Haz de necaz”, autor Dumitru Ștefănescu-ȘTEF, pictor, grafician și caricaturist.

Lucrările au fost donate bibliotecii, așa că cei care doresc să le admire o pot face oricând, expoziția de caricatură fiind deschisă publicului permanent. Inginer de profesie, artistul plastic brăilean s-a dedicat artei timp de 46 de ani, remarcându-se prin expoziții personale de pictură și grafică. A primit numeroase premii naţionale şi internaţionale, dintre care amintim: medalia de aur la Festivalul Internaţional de Umor “Constantin Tănase” (2008), marele premiu la Concursul internaţional de caricatură de la Madrid (1999), diplomă de excelenţă şi medalia jubiliară a Brăilei (2003).

Laura Caplea