Expoziţie de fotografie „Argentina – capătul lumii”

26 Apr

Luni, 25 aprilie 2016, de la ora 14:00, a avut loc vernisajul expoziţiei de fotografie „Argentina – capătul lumii”, organizată de Biblioteca Judeţeană „Panait Istrati” Brăila în parteneriat cu Biblioteca Naţională a României.

A prezentat: Tarquinius Vădeanu, organizator al Salonului Internațional de Artă Fotografică Danubius „Best of CF” – Brăila, membru al Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP) și al Asociației Artiștilor Fotografi Români (AAFR).

afis.cdr

Deschisă la Biblioteca Naţională a României (spaţiul BiblioExpo, mezanin) în perioada în perioada 25 aprilie – 15 mai 2016, expoziția „Argentina – capătul lumii” face parte din proiectul BiblioExpo, lansat de Biblioteca Națională la începutul anului 2015. „Argentina – capătul lumii”, văzută prin ochii fotografului Eduard Claudiu Brăileanu, bibliotecar de profesie, ne dezvăluie o parte din misterele unui tărâm foarte puţin cunoscut de români: capitala Buenos Aires, cu celebrele sale cartiere La Boca şi San Telmo, precum şi faimoasele Cataracte Iguazu, aflate la graniţa a trei ţări: Argentina, Brazilia şi Paraguay. Fotograful a încercat să surprindă cele mai fine detalii, cele mai relevante imagini, cele mai autentice expresii ale spiritului argentinian. Amestecului de culori vii din La Boca, cartierul tangoului, i se opun imaginile maiestoase ale naturii neîmblânzite din căderile de apă pentru care milioane de turişti vizitează Argentina.

Laura Caplea,

bibliotecar