Expoziție “Șahul – Artă sau sport?”

15 Sep

Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila găzduiește în această perioadă, în holul Sălii de Lectură, de la etajul I, expoziția intitulată “Șahul – Artă sau sport?”. Vitrinele expoziționale cuprind 32 de cărți și reviste, documente din colecțiile Sălii de Lectură. Expoziția va fi deschisă până pe data de 3 octombrie 2015.

DSC07343

Documentele expoziționale aflate în această colecție au putut fi consultate încă din prima zi a Turneului internațional feminin de șah Memorialul “Maria Albuleț” care este găzduit de Biblioteca publică până miercuri, 16 septembrie.

DSC07338

“Expoziția a fost realizată cu scopul promovării cărților din Sala de Lectură. Am avut câteva persoane participante la Turneul de șah interesate de documentele expuse pe care le-au solicitat spre consultare”, a spus bibliotecarul Gabriela Popescu, cea care s-a ocupat de acest proiect.

DSC07331

Teodora Soare