Festivalul de C’Arte Brăila, ediția a II-a – vezi aici imagini de la concertul lui Nicu Alifantis

16 May

În perioada 12 – 14 mai 2016 Sala Polivalentă din municipiu a fost gazda Festivalului de C’Arte organizat de Consiliul Judeţean Brăila, Biblioteca Județeană „Panait Istrati” și Asociația Publicațiilor Literare și Editurilor din România (APLER). Prima zi a Festivalului de C’Arte:

16.00 – 16.30 Deschiderea oficială a târgului. Conferință de presă. Luări de cuvânt: Ioan Cristescu, Viorel Coman.

t1 (3)

Spațiul de lansări

16.30 – 17.30 Dinu Flămând – Fernando Pessoa, Opera poetică, Humanitas. Prezintă Ioan Cristescu.

DF

17.30 – 18.30 Cronologia Vieții Literare, Editura Muzeul Literaturii Române. Prezintă Ioan Cristescu și Lucian Chișu.

18.30 -19.30 Lansare de carte Romanele lui Virgil Tănase, Editura Muzeul Literaturii Române. Prezintă Lucian Chișu și George Neagoe. Moderator George Neagoe.

Spațiul de evenimente

16.30 – 17.45 Conferință Orele Literaturii Albaneze Marius Dobrescu, Luan Topciu. Moderator: Zamfir Bălan.

18.30 Avangarda românească (expoziție). Prezintă Ioan Cristescu, la Biblioteca Județeană „Panait Istrati”.

18.00 – 19.00 Revistele culturale și literatura română contemporană. Invitați: Răzvan Voncu, Horia Gârbea, Radu Voinescu, Adrian Alui Gheorghe, Gellu Dorian Moderator: Lucian Chișu.

19.15 – 20.15 Recital de poezie Ioan Es Pop și Dinu Flămând, Adrian alui Gheorghe, Eugen Suciu, Pavel Șușară, Gellu Dorian, Nicolae Grigore Mărășanu Moderator: George Neagoe.

20.30 – 22.00 Concert Nicu Alifantis; Lansare Nicu Alifantis – volumul FaceCarte și CD-ul Madame Mon Amour. Prezintă Ioan Es Pop, George Neagoe.

t1 (2)

t1 (1)