Festivalul de C’Arte Brăila, ediția a II-a – Vezi aici imagini de la concertul susținut de Mike Godoroja & Blue Spirit și Dan Mircea Cipariu și află cine sunt câștigătorii acestei ediții

16 May

Spațiul de lansări

15.00 – 16.00 Adelina Pop – Anamorfozele lui Narcis, Editura Istros 2015. Prezintă Corneliu Antoniu, Viorel Coman, Valentin Popa, Zamfir Bălan.

t3 (11)

16.00 – 17.00 Revista Caietele Avangardei. Prezintă Ioan Cristescu și George Neagoe. 17.00 – 18.00 Colecția Aula Magna – Muzeul Literaturii Române. Prezintă Lucian Chișu.

18.00 – 19.00 Doina Popescu Brăila – Terente zodia zmeilor, Editura Torrent Press, 2016. Prezintă Viorel Coman.

t3 (9)

Spațiul de evenimente

14.00 – 15.00 Scriitorii români și legea dreptului de autor: Eugen Uricaru, Dan Mircea Cipariu, Alexandru Șelari. Moderator: Ioan Cristescu.

15.00 – 16.00 Conferință Nicolae Breban și Aura Cristi – Revista Contemporanul. Moderator: Lucian Chișu.

16.00 – 17.00 Concert Mike Godoroja & Blue Spirit și Dan Mircea Cipariu.

t3 (5)

17.00 – 17.45 Revistele culturale și literatura română contemporană – Antares, Revista Oglinda Literară și Revista Helis. Invitați: Corneliu Antoniu, Gheorghe Neagu, Gheorghe Dobre. Moderator: George Neagoe.

t3 (7)

18.00 -19.00 Recital de poezie – Denisa Lepădatu, Angela Ribinciuc, Alina Purcaru, Teodor Dună. Moderator: Dan Mircea Cipariu.

t3 (10)

19.00 – 20.30 Proiecție de film – Dincolo de calea ferată cu prezența actriței Ada Condeescu și a regizorului Cătălin Mitulescu. Moderator: Dan Mircea Cipariu.

t3 (6)

20.45 – 21.00 Premiile Festivalului de C’Arte.

t3 (8)

Unul dintre premii a mers la eseistul Dinu Flămând, în timp ce al doilea premiu a fost decernat directorului Muzeului Brăilei “Carol I”, Ionel Cândea. Premiile constau în lucrări ale graficianului Mircia Dumitrescu.  Vă reamintim că în perioada 12 – 14 mai 2016 Sala Polivalentă din municipiu este gazda Festivalului de C’Arte organizat de Consiliul Judeţean Brăila, Biblioteca Județeană „Panait Istrati” și Asociația Publicațiilor Literare și Editurilor din România (APLER). Lansări de carte, recitaluri de poezie, proiecție de film, concerte muzicale, conferinţe, dezbateri, expoziţii și întâlniri la care vor participa editori, scriitori, artiști, critici și alte personalități culturale – acestea sunt, pe scurt, evenimentele târgului de carte, aflat la a II-a ediție.

Tags: , , , , ,