Francofonia – simbol al diversităţii

22 Mar

Cu prilejul Zilei Internaţionale a Francofoniei Biblioteca Judeţeană “Panait Istrati” Brăila a organizat joi, 21 martie, Concursul şcolar “Francofonia – simbol al diversităţii” ediția a V-a. Competiția a vizat promovarea fondului de carte de la Secţia Franceză și a cuprins câteva probe: verificarea cunoştinţelor despre istoria, cultura şi civilizaţia Franţei, prezentarea în power-point a unor personalităţi marcante, susţinerea unor momente artistice și recunoaşterea unor simboluri franceze.

Iată câștigătorii:
Locul I – echipa Colegiului Național „Gh. M. Murgoci”: Paraschiv Luciana Andreea, Tudorie Anca, Secară Cătălina Teodora, Sigmund David Cristian, prof. coord. Ivan Rosana.
Locul II – echipa Colegiului Național “Nicolae Bălcescu“:
Ciortan Diana Maria, Culea Mădălina Alexia, Grama Evelina, Niță Ioana Teodora, prof. coord. Poenaru Florentina.
Locul III – echipa Colegiului Național “Nicolae Bălcescu“:
Ciudin Andreea, Orășanu Marius, Dincă Andreea, Socăriceanu Ana Maria, prof. coord. Drîmbu Steluța.

Evenimentul a avut loc la Centrul Multilingv și a fost coordonat de bibliotecarii Ana Maria Florică şi Florentina Petcu. Felicitări tuturor participanților!

Laura Caplea