Gala voluntarilor la Braila, 5 decembrie 2011

15 Dec

Cu prilejul Zilei Europene a Voluntariatului, pe 5 decembrie, în sala mare a Prefecturii Braila s-a desfa?urat cea de-a treia editie a concursului „Tânarul voluntar al anului”, organizat de catre Asociatia ANMRF Louis Pasteur – Club Voltin Braila în parteneriat cu Institutia Prefectului si Centrul „Europe Direct”.

La concursul organizat pe doua sectiuni, „Tânarul voluntar al anului” si „Proiecte si echipe de voluntari”, s-au înscris anul acesta 12 concurenti. Juriul, condus de Adriana Vadeanu, presedintele ANMRF Louis Pasteur – Club Voltin Braila, a deliberat si a stabilit câstigatorii. La sectiunea „Tânarul voluntar al anului”, premiul I i-a revenit Danei Cristina Ilie, de la Fundatia „Trebuie”, locurile II si III revenindu-le pe rând Mihaelei Cârnu, de la Asociatia „Anima Caste” si Emiliei Neculai, de la Asociatia Crucea Rosie. La sectiunea „Proiecte si echipe de voluntari”, distinctia de „Cel mai reprezentativ proiect al anului 2011” a fost câstigata de catre „Ecobaza”, proiect desfasurat de catre tinerii voluntari de la asociatia „Pro Democratia”.

Biblioteca Jude?eana „Panait Istrati” s-a înscris la sec?iunea „Proiecte ?i echipe de voluntari” cu „Voluntar european pentru comunitatea braileana”- proiect de informare europeana, desfa?urat pe baza parteneriatului dintre ANBPR-Filiala Braila, Europe Direct ?i Biblioteca.  Chiar daca nu ne-am adjudecat premiul – singurul la aceasta sectiune pentru cele opt proiecte înscrise, noi ne bucuram ca am promovat serviciile ?i imaginea Bibliotecii. Avantajele unui astfel de proiect sunt reciproce pentru to?i factorii implica?i, atât pentru institu?ie, voluntari cât ?i pentru comunitate, fiind un exemplu de bune practici. Proiectul a valorificat la un nivel superior ideea de Biblioteca, ca spa?iu destinat informarii ?i educarii în spiritul voluntariatului.

Laura Caplea

Bibliotecar – coordonator proiect