Initiere în lucrul pe calculator pentru nevazatori

26 Jun

Da, ati citit foarte bine, la Biblioteca Judeteana Panait Istrati Braila se desfasoara un curs de initiere în lucrul cu calculatorul pentru persoane cu deficiente de vedere.

Cursul a început în data de 20 iunie si se deruleaza si în aceasta saptamâna. Dupa cursurile pentru persoanele vârstnice, acum, printr-un proiect initiat de Asociatia Nevazatorilor din România – Filiala Braila, Siveco si Cartea Calatoare, o noua serie de cursuri pentru public se deruleaza pe echipamentele Centrului de Formare al Bibliotecii Judetene Braila.

În acest moment, din ce în ce mai multe persoane nevazatoare învata sa lucreze pe calculator. Acest lucru, chiar ei recunosc, le schimba viata complet, dându-le sanse pe care nici macar nu le banuiesc atunci când se decid sa învete. Pentru multi dintre ei lipsa vederii înseamna izolare, restrictionarea accesului la informare, probleme de socializare si multe alte neplaceri. Odata cu învatarea mânuirii mouse-lui si a tastaturii descopera cu uimire ca li se deschid oportunitati noi si încep sa aiba cu totul alte perspective.

Calculatorul nu poate fi folosit de catre un nevazator fara sa fie „preparat” în prealabil. Sunt necesare unele aplicatii care se bazeaza în cea mai mare parte pe recunoasterea vocala a caracterelor afisate pe monitor. Exista câteva aplicatii, unele sunt chiar în limba româna, altele în engleza, dar nevazatorii, o data ce se obisnuiesc cu ele, nu mai au niciun fel de probleme cu limba în care ruleaza. Pentru mine, primul contact cu o astfel de aplicatie a fost o mare uimire, recunoasterea vocala a caracterelor executându-se cu o viteza atât de mare încât abia puteam distinge cuvintele pronuntate de vocea electronica, însa persoana care manevra calculatorul mi-a spus ca nu are absolut niciun fel de probleme în a recunoaste ceea ce se auzea. A fost prima oara când abilitatile nevazatorilor m-au uimit, însa nici pe departe ultima oara!

Toate laptopurile, dupa ce au fost pregatite, au fost puse la dispozitia cursantilor si a lectorului, Radu Vasile, absolvent al Facultatii Matematica-Informatica Constanta si un programator apreciat, în ciuda handicapului server de vedere.

Am asistat pentru o perioada destul de scurta la cursurile sustinute si am ramas foarte impresionata de modul în care partipantii au retinut informatiile predate. Totul se bazeaza pe capacitatea de memorare si trebuie sa recunosc ca toti cursantii retin foarte mult, sunt foarte seriosi si dedicati în ceea ce au de facut. În timpul cursului atmosfera este destinsa, însa atentia era concentrata numai asupra informatiilor necesare a fi acumulate.

Am avut ocazia sa vorbesc mai multe si cu domnul Adrian Frâncu, presedintele Asociatiei Nevazatorilor din România – Filiala Braila, care mi-a relatat mai multe din activitatea nevazatorilor, planurile dânsului pentru a integra cât mai multi nevazatori în societate, tristetea pentru ca aceasta nu tine cont într-o masura mai mare de persoanele cu deficiente si multe alte probleme cu care se confrunta acestia.

Discutia mi-a confirmat ceea ce stiam deja de ceva vreme. Societatea româneasca înca nu are dezvoltat exercitiul integrarii persoanelor cu diverse probleme, înca îi tratam cu indiferenta, ca si cum nu ar exista, sau mai rau, îi discriminam. Însa în momentul în care avem putina bunavointa si le ascultam povestile realizam ca întotdeauna, când ti se ia ceva, primesti altceva în schimb. Astfel am descoperit cât de multe calitati si ce spirit luptator au multi dintre nevazatorii care cu hotarâre au luat în piept provocarea care se numeste calculator. Îi apreciez foarte mult pentru ceea ce fac, pentru lupta continua cu societatea noastra, cu viata de zi cu zi si, mai ales, cu ei însisi.

Ca de obicei, ma bucur foarte mult ori de câte ori grupurile de persoane cu probleme gasesc întelegere si gazduire la Biblioteca Judeteana Braila.  Cu siguranta, colaborarea cu persoanele cu deficiente de vedere nu se va opri aici, pe viitor, vom avea si alte proiecte comune, vom încerca împreuna sa aratam ca fiecare om merita atentie si acces la informare egal, pentru ca aceasta este misiunea unei biblioteci publice, sa fie un spatiu deschis la dispozitia întregii comunitati.

Corina Ciuraru

Sef Serviciu Automatizare