Insomnii de mătase – expoziție dedicată lui Fănuș Neagu

05 Apr

Anul acesta pe data de 5 Aprilie 2022 Fănuș Neagu ar fi aniversat 90 de ani de existență și 68 de ani de activitate în sfera literaturii.

“Dușman cu lumea”, povestirea cu care debutează într-o perioadă saturată de dogmatism, are puterea de a irita forurile de îndrumare prin cele mai individualizate caractere ale creației sale, mai ales prin atipicitatea personajelor.

Scriitorul în întreaga operă narativă ilustrează lupta de clasă, hidoșenia morală a „eroilor”, povestirile conținând un pitoresc nefuncțional. Eugen Simion propune adjectivul ”fănușian” prin analogie cu ”nichitian”, adjectiv ce ilustrează caracterul inconfundabil al textelor autorului, scrieri pline de culoare, lirism, spiritualitate, ce au o savoare lexicală aparte. În general, majoritatea povestirilor se petrec în Bărăgan, în bălțile dunărene, aducând cu descrierea țăranilor lui Zaharia Stancu, senzualitățile lui Panait Istrati, fiind asemănat cu Faulkner, Caldwell, Steinbeck, scriitori din literatura americană.

”De-a lungul evoluției scrisului lui Fănuș Neagu, personajele tind să nu se mai diferențieze prin limbaj, devenind doar niște prilejuri pentru autor de a se lansa în tirade fanteziste. Proza sa trebuie privită nu neaparat ca proză, ci ca un joc de artificii lingvistice.”

OPERA:

“Ningea în Bărăgan”, București, 1959; “Somnul de amiază”, București, 1960; “Dincolo de nisipuri”, București, 1962; “Cantonul părăsit”, București, 1967; “Caii albi din orașul București”, București, 1967; “Vara buimacă”, București, 1967; “Îngerul a strigat”, București, 1968; “Echipa de zgomote”, București, 1971; “Casa care se leagănă”, București, 1971; “În văpaia lunii”, București, 1971; “Cronici de carnaval”, București, 1972; “Fântâna”, București, 1974; “Frumoșii nebuni ai marilor orașe”, București, 1976; “Cronici afurisite sau poeme cântate aiurea”, București, 1977; “Cartea cu prieteni”, București, 1979; “În văpaia lunii”, București, 1979; “Insomnii de mătase”, București, 1981; “Pierdut în Balcania”, București, 1982; “A doua carte cu prieteni. Poeme răsărite-n iarbă”, București,1985; “Întâmplări aiurea și călătorii oranj”, București, 1987; “Scaunul singurătății”, București, 1987; “Povestiri din drumul Brăilei”, București, 1989; “Țara hoților de cai”, București, 1991; “Amantul marii doamne Dracula”, 2001; “Pierdut în Balcania” București, 2002; “Punți prăbușite”, București, 2002.

La acestea se adaugă multe articole de presă, nuvele, piese de teatru, pe care vă invităm să le descoperiți accesând catalogul online al Bibliotecii Județene „Panait Istrati” Brăila.

Expoziția documentară este găzduită de Secția Împrumut pentru Adulți, putând fi vizitată în perioada 5 – 21 aprilie 2022 în intervalul orar de împrumut carte și este realizată de bibliotecar Camelia Aurelia Cherciu.

Surse:

Manolescu Nicolae, “Istoria critică a literaturii române” Pitești, Ed. Paralela 45, 2008.

Sasu Aurel, “Dicționarul biografic al literaturii române” (M- Z), Pitești, Ed. Paralela 45, 2006.