Institutul Sancta Maria din Brăila

18 Jan

Fondatoarea Institutului Sfânta Maria (IBMV – Institutum Beatae Mariae Virginis) a fost Maria Ward (1585 – 1645). Maria Ward s-a născut la 23 ianuarie 1585 în Anglia, într-o familie nobilă. Copilăria şi tinereţea i-au fost marcate de persecuţia împotriva catolicilor din ţara ei. În ciuda persecuţiei împotriva catolicilor din timpul domniei Elisabetei I, familia Ward şi-a păstrat credinţa şi fidelitatea faţă de biserica catolică.

Fiind o tânără slujitoare a lui Hristos, îşi părăseşte familia şi pleacă din Anglia consacrându-și total viața lui Dumnezeu. Maria Ward dorea înfiinţarea unui institut în care să le educe pe tinerele fete sărace şi să le ajute să-şi redobândească demnitatea, mai ales pe cele din cartierele mărginaşe ale marilor oraşe.

Aceasta înfiinţează împreună cu un mic grup de colaboratoare, în Flandra Institutul Sfintei Fecioare Maria (IBMV), astăzi Congregaţio Jesu (CJ), preluând structura şi regulile Ordinului Societăţii lui Iisus.

Funcţionarea pensionatului Institutul Sancta Maria, Sucursala Brăila, a fost aprobată prin autorizaţia Ministerului Instrucţiunii Publice cu nr. 1053 din 3 februarie 1897.

Felul şcolii, conform aprobării era următorul: Şcoala de fete cu cursul primar cu programa Statului şi cursul secundar cu programa proprie, aprobat prin ordin de ministru nr. 58283 din 10 septembrie 1910. Limbile de predare erau: română, germană şi franceză.

Mai multe puteți citi la paginile 16 – 22 din nr. 5 din 2016 al revistei „Ex Libris”, ce se poate regăsi pe site-ul bibliotecii: http://www.bjbraila.ro/…/uploads/2016/11/Ex-Libris-2016-web…
Care au fost pașii făcuți de conducerea Institutului de-a lungul timpului și care sunt actualele clase destinate copiilor brăileni aflați dintr-un nou material publicat în revistă “Ex Libris”, nr. 6/2016 care se va lansa în curând la Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila.

Tags: , , , ,