Instruire – „Diversitatea culturală în mediul rural”

23 Feb

Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila organizează în parteneriat cu Școala Profesională „Emil Drăgan” Gradiștea sesiunea de instruire în tehnica poveștilor digitale pe tema „Diversitatea culturală în mediul rural”. Activitatea se desfășoară în perioada 23-24 februarie 2016, cu participarea elevilor din școala parteneră, coordonați de prof. Alina Aramă, director al unității de învățământ.

digital storytelling rromi

Cursul se desfăşoară în cadrul proiectului “Agora Culturală @ Biblioteca Ta” implementat de Asociaţia Naţională a Bibliotecarilor şi Bibliotecilor Publice din România în parteneriat cu Jazzmontor AS Norvegia și Asociaţia Culturală Replika. Proiectul reprezintă o modalitate inovatoare de a conștientiza publicul privind valoarea memoriei colective și de a încuraja participarea minorităților la viața culturală.

Cursanții vor crea propriile povești pe bază de testimoniale, video sau fotografii despre valori culturale, viață, hobby sau experiențe relevante și au posibilitatea de a o împărtăși lumii prin intermediul comunicării online. La activitate participă și elevi rromi ale căror povești digitale promovează cultura, credințele și tradițiile etniei din care fac parte. Utilitatea poveștilor digitale constă în faptul că favorizează schimbul de cunoștințe și idei pe tema diversității culturale, stimulând vocile individuale să se exprime într-o manieră artistică. Cursul Digital Storytelling este susținut de trainerii: Laura Caplea și Maria Valentina Sava.

Tags: , , , , , ,