Ioan Munteanu: dublă lansare de carte

24 Aug

Manifestările de luni, 23 august, care au marcat 140 de ani de la înființarea bibliotecii publice la Brăila au cuprins și lansarea volumelor „Consiliul Județean Brăila de-a lungul vremurilor” și „Instituția Prefectului Brăila de-a lungul vremurilor”, semnate de Ioan Munteanu.

Evenimentul desfășurat în Spațiul Expozițional din Parcul Bibliotecii Județene s-a bucurat de un public numeros, în sală fiind prezenți actuali și foști consilieri și prefecți brăileni. Președintele Consiliului Județean Brăila, Francisk Iulian Chiriac, prezent la toate evenimentele zilei și-a arătat aprecierea și susținerea față de instituția Bibliotecii.

Au prezentat: profesorii Octavian Osanu și Constantin Toader.

A moderat: Dragoș Adrian Neagu, director Biblioteca Județeană “Panait Istrati” Brăila.

Cu acest prilej, a avut loc vernisajul expoziției foto – documentare „Vârstele Bibliotecii: 1881-2021” și lansarea Ghidului de bibliotecă „140 de ani de bibliotecă publică la Brăila”.

Laura Caplea