Istoria Artei Religioase

20 Nov

Sâmbătă, 15 noiembrie, Biblioteca Județeană Brăila a găzduit un nou Atelier „Istoria Artei Religioase”, coordonat de bibliotecara Camelia Aurelia Cherciu, un proiect educațional județean care are ca temă „Cunoașterea și promovarea valorilor istorice, religioase, artistice”.

Au fost prezenți copiii de la Școala Gimnazială “Fănuș Neagu”, însoțiți de prof. Ion Gabriela și Tudosie Liliana de la Școala Gimnaziala “Dimitrie Cantemir”.

De asemenea, au participat și copiii de la Cantina ”Sf. Vasile cel Mare” al Parohiei Sf. Arhangheli îndrumați de as. soc. Țugui Margareta.

La atelier sunt invitați elevii de gimnaziu și liceu, iar întâlnirile au loc o dată pe lună la Sala “Fănuș Neagu”. Activitatea propune o prezentare în linii generale a istoriei artei, stimulând interesul pentru zestrea culturală lăsată de marii artiști din diferite locuri și timpuri. Prezentările încep din perioada Antichității, cu Arta creștină a catacombelor din Roma și ajung până la ultimele decenii ale secolului 20.