Istoria Artei Religioase

13 Feb

Sâmbătă, 11 februarie, la Bibliotecă a avut loc o nouă întâlnire în cadrul Atelierului de Istorie a Artei Religioase, coordonat de Camelia Popescu, bibliotecar. Elevii au aflat mai multe despre arta bizantină din perioada macedoneană, după care au realizat mozaicuri din bucățele de hârtie colorată.

“Istoria Artei Religioase” este un proiect educațional care promovează cunoașterea valorilor istorice, religioase și artistice. Partenerii Bibliotecii în acest proiect județean sunt: Inspectoratul Școlar Județean, Liceele “Nicolae Iorga” și “Harclea Darclee”, Școlile “Fănuș Neagu” și “Vasile Alecsandri”, Protoieria Brăila, Parohiile: “Sf. Arhangheli”, “Sf. Cuvioasa Paraschiva”, “Sf. Spiridon cel Nou”, Cantina socială “Sf. Vasile cel Mare”.

Laura Caplea