JOHANN STRAUSS – tatăl și fiul

02 Feb

Ca orice formă de dans, valsul a fost inițial privit ca o formă de mișcare exagerat de îndrăzneață. Acesta a fost abordat de majoritatea marilor compozitori ai secolelor XIX-XX, de la Schubert la Brahms, de la Richard Strauss la Ravel, de la Ceaikovski la Debussy.

Strauss-fiul scria: „Dacă este adevărat că am talent, atunci i-l datorez, mai presus de orice altceva, iubitului meu oraș: Viena…, în al cărei pământ este înrădăcinată toată puterea mea, în al cărei aer zboară melodiile pe care urechea mea le-a prins, inima mea s-a îmbătat în ele și mâna mea le-a scris”.

ȘTIAȚI CĂ…?

-Strauss-tatăl a luat lecții de vioară în secret?

-A cântat din copilărie la vioară și la 15 ani făcea deja parte, ca profesionist, din mai multe orchestre;

-În 1831 a preluat conducerea muzicii de bal de la Curtea Imperială;

-A întemeiat o orchestră care a ajuns la 200 de membri? El cerea muzicienilor săi repetiții numeroase și o precizie mare în interpretare;

-Cu orchestra sa a prezentat 86 de concerte în 91 de zile;

-La doar 19 ani, Strauss-fiul s-a prezentat publicului pentru prima dată la Viena, pe 15 octombrie 1844, ca dirijor de orchestră și compozitor;

-Tânărul Johann a ajuns să aibă șase orchestre și să angajeze o întreagă echipă: bibliotecari, copiști, dirijori adjuncți, etc.;

-În anul 1872, în America i s-a propus un onorariu de 100.000 de dolari pentru a dirija Dunărea Albastră de 14 ori în turneu? I s-a cerut să conducă o orchestră cu peste 1.000 de muzicieni, în fața unui public de peste 100.000 de oameni;

-A întreprins cu propria sa orchestră un turneu prin Pressburg, Budapesta, Lugoj, Arad și sudul Transilvaniei;

-Marele compozitor austriac a ajuns milionar și a trecut la cele veșnice lăsând în urma sa aproape 500 de creații: valsuri, polci, cadriluri dar și operete.

Surse:

„HISTORIA”, București : Historia, nr.228, ianuarie 2021,

„O călătorie spre Orient : Johann Strauss și concertele sale în Banat, Transilvania și Țara Românească”, Franz Metz, București : ADZ Internațional Press, 2003.

Publicațiile aparțin fondului de carte al Sălii de Lectură.

Rubrică: Damian Carmen, bibliotecar.