Liceul Teoretic „Constantin Angelescu” Ianca în vizită la Bibliotecă

17 Apr

Elevii clasei a VIII-a din cadrul Liceului Teoretic „Constantin Angelescu” din Ianca, coordonați de profesor Robitu Florica au descoperit, miercuri, 17 aprilie 2019, Biblioteca Județeană „Panait Istrati” Brăila.

Colega noastră Leta Carmen Răileanu, bibliotecar la Secția Împrumut Carte pentru Adulți i-a îndrumat prin bibliotecă, explicându-le cum pot deveni posesori de permis, cum pot împrumuta cărți, care sunt activitățile dedicate grupei lor de vârstă. Totodată copiii au avut ocazia să vadă secțiile bibliotecii și să afle mai multe despre serviciile oferite de bibliotecă copiilor și tinerilor. În plus, colegul nostru Ștefăniță Alecu, coordonator Makerspace în cadrul bibliotecii le-a vorbit despre STEM, robotică și echipa Helix a bibliotecii.

Pozele pe care elevii și le-au făcut rămân mărturie peste ani pentru prima lor vizită la biblioteca din Brăila. Clădirea de patrimoniu care adăpostește colecțiile secției destinate adulților i-a impresionat, iar povestea i-a făcut să ceară mai multe informații despre istoria aparte a acestui crâmpei de istorie care se dezvăluie în fața celor ce-i trec pragul pentru prima dată, captându-le atenția imediat.

Teodora Soare