Mihai Eminescu – povestea magului călător în stele

15 Jan

La fiecare mijloc de ianuarie, de ziua nașterii Poetului Național, Secția Împrumut pentru Adulți a Bibliotecii Județene “Panait Istrati” Brăila organizează o expoziție documentară menită să păstreze vie în sufletele noastre opera lui Mihai Eminescu.

Expoziția intitulata „Mihai Eminescu – povestea magului călător în stele” este deschisă publicului în perioada 15 – 23 ianuarie 2019 și reunește o vastă colecție de documente (poezie, proză, scrieri politice, critică literară, ediții bibliofile). Expoziția este realizată de Iacob Silvia, bibliotecar.

Mihai Eminescu, poet, prozator și jurnalist român, a fost socotit de către cititorii români și de către critica literară postumă drept cea mai importantă voce poetică din literatura română, fiind supranumit și “Luceafărul poeziei românești”. Creaţia literară a lui Mihai Eminescu este una vastă, impresionantă, cuprinzând de la poezie la traduceri din limbi străine, piese de teatru, încercări beletristice.

Aparţinând unui romantism literar relativ întârziat, opera sa poetică a fost influenţată şi de marile sisteme filosofice ale epocii sale, de filosofia antică, de marile sisteme de gândire ale romantismului, dar şi de teoriile lui Arthur Schopenhauer şi Immanuel Kant.

Totodată Camera Deputaţilor a adoptat, la 16 noiembrie 2010, un proiect de lege, prin care ziua de naştere a lui Mihai Eminescu a devenit Zi a Culturii Naţionale, o zi în care “nu numai celebrăm un mare creator, dar și o zi de reflecție asupra culturii române, în genere, și a proiectelor culturale de interes național”, după cum au declarat inițiatorii.